Що таке астигматизм?
Астигматизм (з грецької «безточковість») - це найбільш поширений варіант неправильного заломлення променів оптики ока, яке в тій чи іншій мірі зустрічається у 40-60% населення, може бути, як у дітей, так і дорослих. Невеликий астигматизм не обов'язково погіршує гостроту зору, але високий ступінь значно погіршує якість зору, а його лікування досить складне і не завжди можливе. Тому цей вид рефракційної помилки залишається гострою медико-соціальною проблемою.
Причини астигматизму?
У нормі в оці, як в камері, зоровий образ повинен фокусуватися в одній точці світлочутливої тканини в самій глибині ока - сітківці. При далекозорості зображення виявляється за сітківкою, при короткозорості - перед. При складному астигматизмі нерівномірність кривизни поверхні рогівки призводить до того, що на сітківці виявляється кілька фокусних точок і вони не можуть поєднатися в єдине чітке зображення. Нормальна рогівка за формою нагадує баскетбольний м'яч, в очах з астигматизмом - м'яч для гри в американський футбол, в якому деякі ділянки крутіші в порівнянні з іншими.
Закономірності формування астигматичного зору до кінця не вивчені. Достовірно доведено роль спадковості як основної причини вродженого астигматизму, а у випадках набутого або вікового - вплив травм, опіків, інфекційних і дегенеративних процесів в очному яблуці.
По всьому світу ведуться активні дослідження в даному напрямку, оскільки встановлення істинних причин (скоріш за все, це виявиться поєднання декількох факторів), дозволило б розробити і впровадити, зокрема і в нашому центрі, засоби «прицільної» профілактики і / або лікування даної аномалії.
Симптоми астигматизму
- часті головні болі;
- стомлюваність очей з відчуттям тяжкості або різі після зорових навантажень;
- тенденція повертати голову під певним кутом до спостережуваного об'єкту;
- погіршення зору в сутінках;
- хворобливе сприйняття яскравого світла;
- роздвоєння або розмиття зорового образу по горизонталі, вертикалі або косій меридіані
Види астигматизму
Зустрічаються різні види астигматизму:
- кришталиковий, рогівковий, змішаний;
- прямий і зворотній;
- по вираженості астигматизм вважають:
- легким, якщо для його оптичної корекції досить лінзи силою до 3 діоптрії;
- середнім - 3-6 діоптрій;
- важким, якщо оптична помилка перевищує 6 діоптрій.
Найчастіше поряд з астигматизмом виявляється короткозорість або далекозорість.
Ускладнення астигматизму
Нелікований астигматизм, особливо поєднаний і прогресуючий, небезпечний важкими наслідками для зорової системи в цілому:
- амбліопія, або «ледаче око» (око , що гірше бачить практично сліпне, оскільки з якогось моменту мозок перестає його використовувати як джерело візуальної інформації);
- косоокість;
- підвищення внутрішньоочного тиску з наступним розвитком глаукоми;
- дистрофія та відшарування сітківки.
Кінцевим результатом може стати повна втрата зору, тому будь-який випадок астигматизму підлягає обстеженню і лікуванню.
Діагностика астигматизму в Печерському Офтальмологічному Центрі
Отримання повної інформації про характер, вираженість, оптичні параметри астигматизму вимагає ретельної діагностики. Вивчаються анамнестичні відомості, проводиться офтальмоскопія (огляд) і візометрія (точне вимірювання гостроти зору). У ряді випадків не обійтися без застосування високотехнологічних методів, - наприклад, комп'ютерного тривимірного картування заломлюючих поверхонь ока. Печерський офтальмологічний центр має в своєму розпорядженні сучасне діагностичне обладнання, яке за якістю і технічними характеристиками відповідає стандартам оснащеності офтальмоцентрів в будь-якій розвиненій країні.
Лікування астигматизму в Печерському Офтальмологічному Центрі
Як зазначено вище, астигматизм - складна аномалія, і усунути її повністю не завжди можливо (просто в силу фізичних законів поширення і заломлення світла в оптичних середовищах). Однак існує ряд дієвих способів лікування астигматизму у дорослих, дітей і підлітків:
- пасивна оптична корекція астигматичними окулярами або контактними лінзами (кривизна містить циліндричну складову, звідси і вираз «окуляри з циліндрами»);
- мікрохірургічна операція;
- імплантація інтраокулярної (внутрішньоочної) лінзи;
- лазерна корекція зору
Будь-який підхід має свої переваги і недоліки, покази та протипокази. В кожному окремому випадку рішення приймається на основі зваженого аналізу всіх індивідуальних особливостей, ризиків і прогнозів
Згідно зі світовою статистикою і нашим досвідом, найбільш ефективним, в той же час малотравматичним, безпечним і довгостроковим (в плані результатів, що досягаються) методом лікування астигматизму є ексімер-лазерна корекція - високотехнологічна операція по виправленню форми і радіусів кривизни оптичних структур ока. Однак, навіть цей передовий метод має свої обмеження і не може бути рекомендований всім абсолютно пацієнтам з астигматизмом. Перш за все, необхідна консультація і обстеження у кваліфікованого офтальмолога: те чи інше результативне рішення в Печерському центрі буде знайдено неодмінно.