Так що таке кератоконус?
Кератоконус (від грецьких «керато» - рогівка і «конус» - конус) - це прогресуюче захворювання очей, яке виникає, коли ваша рогівка - прозора, куполоподібна передня поверхня вашого ока - стоншується і поступово випинається назовні в форму конуса.
Причини кератоконуса
Форму і щільність рогівки забезпечують тонкі волокна білка - колагенові волокна. А їх захищають антиоксиданти. Якщо рівень захисних антиоксидантів зменшується, колаген послаблюється, а рогівка випинається, стає менш міцною і більш піддатливою до механічних впливів.
Фактори ризику цього включають:
- генетичну схильність (якщо у вас є кератоконус і є діти, то варто перевіряти їх очі на наявність кератоконуса, починаючи з 10 років);
- надмірна дія ультрафіолетових сонячних променів;
- надмірний механічний вплив (надмірне потирання очей, історія погано підібраних контактних лінз, хронічне подразнення очей, підвищення внутрішньоочного тиску, прижмурювання ока).
Кератоконус частіше починається в підлітковому віці до 20-ти років, а симптоми поступового погіршення зору - в періоді з 10 до 20 років.
Симптоми кератоконуса
- Раптове погіршення або помутніння зору в одному оці;
- Необхідність частих змін в рецепті окуляр (неможливість в якийсь момент підібрати корекцію, яка давала б стовідсотковий зір);
- Двоїння при погляді тільки одним оком;
- Об'єкти як близькі, так і далекі спотворено;
- Коли дивитися на яскраве світло / вогні, видно ореоли навколо них;
- Підвищена чутливість до яскравого світла і відблисків, що може викликати проблеми з нічним водінням.
Кератоконус часто вражає обидва ока, симптоми і зір можуть відрізняться між двома очима і змінюватися з часом.
Якщо ви помітили щось з перерахованого вище, зверніться до офтальмолога!
Діагностика кератоконуса
Офтальмолог (ваш очний лікар) може діагностувати кератоконус, досліджуючи ваші очі і виконуючи комплексне дослідження. Сьогодні існують дуже точні спеціальні рогівкові топографи, які можуть діагностувати кератоконус на ранніх його етапах.
Виходячи з даних досліджень, лікар визначає стадію захворювання. Виділяють 4 стадії:
1) Кератоконус 1 ступеня.
Для нього характерні:
- ексцентрична «крутизна» рогівки;
- міопія, індукований астигматизм, або обидва <5.00 діоптрій (Д);
- середні показники центральної кривизни <48 Д.
2) Кератоконус 2 ступеня.
Характеристики:
- міопія, індукований астигматизм, або обидва від 5.00 дo 8.00 Д;
- середні показники центральної кривизни <53.00Д;
- відсутність рубцювання;
- товщина рогівки> 400 мікрон.
3) Кератоконус 3 ступеня.
Характеристики:
- міопія, індуцирований астигматизм, або обидва від 8.00 дo 10.00 Д;
- середні показання центральної кривизни> 53.00Д;
- відсутність рубцювання;
- товщина рогівки 300 - 400 мікрон.
4) Кератоконус 4 ступеня.
Характеристики:
- рефракція не визначається;
- середні показники центральної кривизни> 55.00Д;
- центральні рогівкові рубцювання;
- товщина рогівки <200 мікрон.
Лікування кератоконуса
Лікування захворювання залежить від стадій.
На ранніх стадіях кератоконуса можуть використовуватися окуляри або контактні лінзи (м'які, жорсткі, гібридні, склеральні і ін.) для корекції зору.
Лазерне лікування: лазер може поліпшити аберації (спотворення) рогівки і поліпшити толерантність до контактних лінз.
Імплантати: Кератоконус також можна лікувати за допомогою імплантатів, які являють собою невеликі вигнуті рогівкові пристрої, які можуть змінювати форму рогівки згладити круту рогівку.
Але будь-яка корекція не запобігає подальшому розвитку і прогресуванню цього захворювання. Якщо у вас початковий кератоконус, то треба спостерігатися в спеціалізованому офтальмологічному центрі і робити частий топографічний контроль (мінімум кожні 6 міс.). Якщо спостерігається прогресування захворювання, то його потрібно лікувати за допомогою кросс-лінкінгу. Кросс-лінкінг - це найновіший метод лікування , який ми успішно застосовуємо в нашому центрі, він зміцнює рогівку і стабілізує процес. Він ефективний у більш ніж 94% пацієнтів з однією 30-хвилинною амбулаторною процедурою. Кросс-лінкінг покращує структуру рогівки, посилюючи міжколагенні зв'язки. Це відбувається на біохімічному рівні за допомогою рибофлавіну (вітамін В2), який у вигляді крапель закапується в око, і дозованого ультрафіолетового опромінення в довгохвильовому діапазоні (УФ-А), який подається за допомогою спеціального лазера. Це викликає утворення вільних радикалів всередині рогівки і, як результат, хімічних кросс-зв'язків ( «перехресних зв'язків»). Процедура проста і щадна для пацієнта.
Більш докладно про це сучасний метод лікування читайте тут: Кому і коли потрібно робити кросслінкінг рогівки?
Трансплантація рогівки: використовується у важких випадках, коли хороший зір стає неможливим при інших методах лікування. Ця операція необхідна тільки приблизно від 10 до 20 відсотків пацієнтів з кератоконусом. При трансплантації рогівки хвора рогівка видаляється і замінюється здоровою донорською рогівкою. Якщо у вас залишилися питання про кератоконус і методи його лікування, то відповіді шукайте тут: