Що таке синдром сухого ока?
Синдром сухого глаза (сухой кератоконъюнктивит) — заболевание, спровоцированное длительным дефицитом необходимого количества водного и «смазывающего» компонентов на поверхности глаза. Недостаточность выработки слёз и интенсивное испарение влаги с поверхности глаза влечет за собой различные последствия: от регулярного раздражения до серьезного воспаления и даже рубцевания передней поверхности глаза. Согласно с научными данными, синдром сухого глаза у 20% жителей. В 70% зафиксированных случаев заболевание поражает женщин и людей пожилого возраста.
Сухість очей: причини і передумови виникнення
Дві групи факторів, що провокують патологію:
- Фактори, пов'язані безпосередньо з роботою залоз, що виробляють сльози.
- Фактори, які впливають на те, наскільки інтенсивно випаровується слізна плівка.
Сльози є одними з головних захисних бар'єрів наших очей. Саме вони омивають поверхню ока з метою утримання в ньому необхідного рівня вологи. Вони виконують функцію дезінфекції, змиваючи порошинки і мікроорганізми, які здатні пошкодити рогівку, а також викликати інфекцію.
Три найважливіші компоненти сльози це:
- Ліпідний (жировий) або масляний
- Водний
- Муциновий (слизовий)
Жировий компонент виникає в мейбомієвих залозах, водяний шар виробляють слізні залози, а муцин виробляється келихоподібними клітинами сполучної оболонки ока - кон'юнктиви. Ліпіди сльози впливають на рівень очної змазки, тоді як муцин допомагає закріпити сльозу на поверхні ока.
Якщо ж виникає проблема в одній з цих складових слізної плівки, починається розвиток хвороби сухого ока. Наприклад, якщо мейбомієві залози не надають організму достатьої кількості жиру (мейбуму), то сльозоточива плівка починає випаровуватися дуже інтенсивно, що в медицині називають «випаровувальним / евопоративним сухим оком». Дисфункція мейбомієвих залоз вважається головною причиною розвитку хвороби сухого ока.
Ще однією причиною є неправильне функціонування слізних залоз, які не можуть забезпечити достатньої кількості водянистої рідини для якісного зволоження очей. Виникає так званий «водний дефіцит сухого ока».
Збільшують загрозу сухості очей:
- Робота з комп'ютером (смартфоном, планшетом). Цифрові пристрої впливають на частоту кліпання: замість 10-15 разів, всього 3-4 рази на хвилину, що впливає на випаровування в очах.
- Контактні лінзи, які носяться довше рекомендованого терміну або виготовлені із несучасного матеріалу часто виступають передумовою до розвитку хвороби сухого ока.ала выступают частой предпосылкой к развитию синдрома сухого глаза.
- Старіння. Згідно зі статистикою сухість очей частіше зустрічається у пацієнтів після 50 років.
- Менопауза. Постменопауза збільшує загрозу виникнення даної патології.
- Повітря: кондиціонери і обігрівачі знижують вологість повітря і впливають на стан очей людини.
- Фактори зовнішнього середовища. Вітер, а також сухий клімат негативно впливають на стан вологості оболонок очей.
- Авіаперельоти. Люди, які часто користуються послугами авіакомпаній більш схильні до ризику виникнення даної хвороби, оскільки повітря на борту літака дуже сухе.
- Куріння. Тютюновий дим негативно впливає на рівень зволоженості очей, а також провокує ряд інших серйозних очних захворювань (макулодистрофії, катаракту, увеїт).
- Загальний стан організму. Хронічні захворювання активізують розвиток хвороби сухого ока (наприклад, діабет, проблеми зі щитовидною залозою, системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит та ін.).
- Медикаменти. Багато ліків (антигістамінні препарати, антидепресанти, деякі ліки від артеріального тиску і протизаплідні засоби) помножують загрозу виникнення симптомів сухого ока.
- Хірургічні втручання на очах.
Сухі очі: симптоми і прояви захворювання
Найбільш поширеними симптомами сухого кератокон'юнктивіту є, звичайно, сухість і викликане нею відчуття печіння і подразнення. Досить часто пацієнти вказують на біль в очах та їх почервоніння. Характерним виступає і так званий тиск за оком. Крім цього, пацієнти постійно скаржаться на відчуття присутності в оці стороннього предмету. Виникає враження, що там пісок або крихти бруду, пилу і т.д. Цей симптом підсилює дискомфорт і фотофобію. Ще одним досить типовим для хвороби сухого ока симптомом є в'язкі виділення з очей. Іноді сухість ока інтенсивно активізує продукування рідкої складової сліз в якості захисного механізму. Однак, ці рефлекторні сльози не здатні затриматися на очах надовго, щоб запобігти їхньому висиханню.
Діагностика сухого ока
Лікар збирає анамнез, аналізує симптоми, що турбують пацієнта, і проводить спеціальні дослідження, що визначають кількість і якість сліз.
Своєчасна діагностика полегшує стан, забирає симптоматику і запобігає небажаним ускладненням. У Печерському офтальмологічному центрі Ви можете пройти комплексну діагностику згідно з міжнародними стандартами.
Хвороба сухого ока: лікування
Дуже часто звичайне застосування штучних сліз і процедури догляду за повіками здатні істотно мінімізувати дискомфорт та ушкодження внаслідок хвороби сухого ока.